Mükemmeliyetçilik Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bireyde meydana gelen ve zamanla bazı kişilerde hastalık boyutuna geçebilen mükemmeliyetçilik nedir? Mükemmeliyetçilik belirtileri nelerdir?

mükemmeliyetçilik nedir

Mükemmeliyetçilik Nedir?

Mükemmeliyetçilik nedir sorusuna verilebilecek en bariz cevap; herhangi bir bireyin yapmakta olduğu veya yapacağı işi mükemmel, kusursuzca ve sorunsuzca yerine getirme isteğidir. Oysaki bu mümkün olan bir şey değildir. Çünkü insan hata yapabilen bir varlıktır ve yaptığı işlerinde de hata yapabilir buda oldukça normal bir durumdur tabi mükemmeliyetçilik duygusuna sahip olan bir kişi için normal değil problemli bir durumdur.

Zira yaptığı her işin mükemmel olmasını isteyen bir birey hata meydana geldiğinde bunu sorun eder. Sorun edince de daha büyük problemler meydana gelir. Herkes için olağan ve normal olan hata yapma durumu artık onun için büyük bir sıkıntı meselesi olur.

Mükemmeliyetçilik Hastalık mıdır?

Mükemmeliyetçilik ilk etaplarda hastalık değildir. Fakat kişi hata yapmamaya çalıştıkça ve hata meydana geldiğinde bunu sorun etmeye devam ettikçe artık kalıplaşmış bir hastalık halini alır. Oysa hata yapabileceğini kabul etse ve hatalarını da bir ders çıkarma vesilesi olarak görse hem ortada hastalık kalmaz hem de kendisi için daha doğru ve faydalı olur.

Mükemmel olmak biz yaratılanlarda mümkün olan bir şey değildir. Mükemmellik sadece yaratıcımız olan Allah’a mahsustur. Bu gün dünyada birey olsun veya bir kurum olsun pek çok insan yapmış olduğu bazı işleri mükemmel olarak nitelendirebiliyor. Oysa bu doğru değildir. Sadece yapmış oldukları işleri iyi yapmışlardır ve bu işlerini iyi yapabilmeleri için de pek çok hata ve deneme yanılma yöntemi gibi bazı evrelerden geçmişlerdir.

Oysa mükemmellik demek hiç hata ve kusur olmadan bir işi gerçekleştirmek demektir. Fakat insanların yaptıkları işlerinde her zaman hata ve kusur meydana gelir ve bu hatalar bizlerin işimizden vazgeçmemiz için olan bir şey değil tecrübe edinmemiz için olan şeylerdir.

Mükemmeliyetçilik bir hastalık haline geldikten sonra bu hastalıktan kurtulmak için yapılması gereken tek şey ise kişinin kusursuzca ve sorunsuzca bir işi becerme isteğinden vazgeçmesi ve hata yapabileceğini kabul etmesidir.

Mükemmeliyetçilik Belirtileri Nelerdir?

Mükemmeliyetçiliğin bazı belirtileri vardır. Bu belirtileri sizlere ufak bir liste halinde sunmak istiyorum.
  • Yapılan veya yapılacak olan kişi kusursuzca ve sorunsuzca yapma isteği
  • Aşırı kontrol hissi. Yaptıkları her işi enine boyuna kontrol ederler.
  • Yapılacak işi en doğru şekilde yapmak için sürekli ertelemek.
  • Hata yapmaktan korkmak
  • Hata ve sorun meydana geldiği zaman bunları aşırı şekilde kafaya takmak.
  • Başarısız olma korkusu
  • Onaylanmama korkusu
  • Ulaşılması ve gerçekleşmesi mümkün olmayan hayaller kurmak ve bu hayalleri gerçekleştirmeye çalışmak.

Mükemmeliyetçilik Nasıl Aşılır?

Daha öncede belirtmiş olduğum gibi mükemmeliyetçilikten kurtulmanın tek yolu olması mümkün olmayan işlerin hayalini kurmaya bırakmak ve hata yapabilen bir canlı olduğumuzu kabul etmektir.  Ancak bu şekilde bu durumu aşabiliriz. Kişi eğer bunu yapamıyorsa veya yapmakta çok güçlük çekiyorsa acilen yardım alması gerekmektedir.

Bir doktorun yardımıyla ve bireyin bizzat kendi çabaları ile bu durumu aşması imkansız değildir. Zira belirli bir süre sonra hastalık haline gelen mükemmeliyetçilik kurtulabilmesi mümkün olan bir rahatsızlıktır.

Yorumlar

Ad

Dini Yazılar,20,Dinlediklerim,1,Genel Bilgiler,21,İzlediklerim,1,Kişisel Gelişim,20,Metafizik,8,Psikoloji,11,Psikotik Bozukluk,7,Sağlık,3,Yaşadıklarım,1,
ltr
item
Ferhat Arslan - Kişisel Blog Sitesi: Mükemmeliyetçilik Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Mükemmeliyetçilik Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Bireyde meydana gelen ve zamanla bazı kişilerde hastalık boyutuna geçebilen mükemmeliyetçilik nedir? Mükemmeliyetçilik belirtileri nelerdir?
https://1.bp.blogspot.com/-h8z3keRb4PI/YLHQBm5IcbI/AAAAAAAAAB4/4_UTR-ApEDsc0vIffICv7Fawo34sHloVQCLcBGAsYHQ/s16000/mukemmeliyetcilik-nedir-belirtileri-nelerdir.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-h8z3keRb4PI/YLHQBm5IcbI/AAAAAAAAAB4/4_UTR-ApEDsc0vIffICv7Fawo34sHloVQCLcBGAsYHQ/s72-c/mukemmeliyetcilik-nedir-belirtileri-nelerdir.jpg
Ferhat Arslan - Kişisel Blog Sitesi
https://www.ferhatarslan.net/2021/05/mukemmeliyetcilik-nedir-belirtileri-nelerdir.html
https://www.ferhatarslan.net/
https://www.ferhatarslan.net/
https://www.ferhatarslan.net/2021/05/mukemmeliyetcilik-nedir-belirtileri-nelerdir.html
true
3521865162371372838
UTF-8
Tüm Yazılar Yüklendi Herhangi bir gönderi bulunamadı Tümünü Gör Devamını Oku Cevapla Cevaplamaktan Vazgeç Sil By Ana Sayfa SAYFALAR Yazılar Tümünü Gör Benzer Yazılar Etiket Arşiv Arama Tüm Gönderiler İsteğinizle ilgili herhangi bir gönderi eşleşmesi bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık şu anda 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et Bu premium içerik kilitli ADIM 1: Bir sosyal ağda paylaşın ADIM 2: Sosyal ağınızdaki bağlantıya tıklayın Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç All codes were copied to your clipboard Kodlar / metinler kopyalanamıyor, kopyalamak için lütfen [CTRL] + [C] (veya Mac'te CMD + C) tuşlarına basın İçerik tablosu